Tel: +90 (537) 240 - 7778   ∴   E-Posta: iletisim@sicill.com

Sık Sorulan Sorular

Çevre Yönetim Sistemi Nedir ?

Çevre Danışmanlık Firmalarının ve Çevre Görevlilerinin danışmanlık yaptıkları tesislere ait bilgi, belge ve işlemleri daha etkin yönetmelerini hedefleyen bulut tabanlı özel bir yazılım ve hizmetlerin bütünüdür.

ÇYS Bana Ne Yarar Sağlıyor ?

ÇYS ile danışmanığını yaptığınız tesislerin genel ve teknik bilgilerini, sözleşme tarihlerini, izin, lisans, ölçüm, analiz, bildirim ve diğer yasal periyotlarını takip edebilirsiniz. Sistem bu bilgileri kontrol eder ve yaklaşan görevlerinizi size hatırlatır. Böylece süresi dolan belgelerinizi, zamanı gelen periyodik ölçümlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

ÇYS Bilgilerimi Nerede Depoluyor ?

ÇYS bulut tabanlı ve internet ile çalışan bir sistemdir. Yani yazılıma kaydedilen bilgiler için ekstra bir donanıma ihtiyaç duymazsınız. ÇYS bilgilerinizi güvenli ve hızlı sunucularda tutar. Bu sebeple bilgisayarlarınızda yada iş ağınızda oluşabilecek problemlerden ÇYS etkilenmez.

Neden Bulut Kullanıyorsunuz ?

Bilindiği gibi çevre görevlileri her günlerini görevli oldukları bir tesiste geçirirler. Bu tesis şehir içinde, şehir dışında hatta kırsal alanda bir maden bile olabilir. ÇYS ile ihtiyacınız olan bilgiye internet erişimli herhangi bir bilgisayardan veya tabletten kolayca ulaşabilirsiniz.

ÇYS'ye Güvenebilir miyim ?

ÇYS verilerinin tutulduğu sunucular güvenli, hızlı ve sadece ÇYS’ye özel olarak kullanılmaktadır. Sunucu ve kullanıcı arasındaki veri trafiğinde günümüzde bankaların ve e-ticaret sitelerinin kullandığı SSL kullanılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen Güvenlik sayfamızı inceleyiniz.

Bilgilerimi Kimler Görebilir ?

ÇYS’ye kayıt edilen bilgi ve belgeler sadece sizde özeldir. Bu bilgiler başkaları tarafından görülmez ve üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmaz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen Güvenlik sayfamızı inceleyiniz.

SSL Ne Oluyor ?

Yandaki şemada gördüğünüz üzere SSL müşterimizin gönderdiği formları 256 bit ile şifreleyerek serverlara ulaşmasını sağlar. Bu yüksek düzeydeki şifreleme sistemi kırılması zor, hatta imkansız denilebilecek kadar zordur. Bilginin bütünlüğü ve gizliliği için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan SSL (Secure Sockets Layer) protokolü kullanılmaktadır. SSL protokolü bütün yaygın web sunucuları ve tarayıcıları(browser) tarafından desteklenen bir protokoldür. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde (40 bit, 56 bit, 128 bit ve 256-bit) şifreleme kullanılmaktadır. 256 bit ile şifrelenen bir verinin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir.